25. 6. Ivan

Zítra: Adriana

Fulltextové vyhledávání

Drobečková navigace

Úvod > Život v obci > Zajímavá místa

Zajímavá místa

Rozhledna na vrchu Kohout

Malou kamennou rozhlednu na vrchu Kohout najdete ukrytou v lesích asi 1 km západně od Valkeřic. V roce 1908 byla postavena Spolkem německých turistů (Verein Deutsche Turisten) na 589 m vysokém vrchu Kohout. Autorem projektu byl stavitel Anton Möller. Ten navrhl 16 metrů vysokou rozhlednu s kamenným základem a dřevěnou nástavbou. Brzy po zahájení stavby se však ukázalo, že Spolek nemá dostatečné finance a tak původní plán dřevěné nástavby nahradila kovová konstrukce točitého schodiště a vyhlídkového ochozu ve výšce 12 metrů. Nová rozhledna byla otevřena 15. srpna 1908 a pojmenována po rakousko-uherském mocnáři – Fr. Josefu I.

Stav rozhledny byl až do roku 2010 velmi špatný, kovové části byly napadené korozí, výstup byl značně riskantní a výhled nemožný, neboť okolní vegetace původně holého vrchu výrazně převýšila vyhlídkovou plošinu. Obecní úřad Valkeřice se sice dlouho snažil o její opravu, nicméně vše komplikovaly do té doby nevyjasněné vlastnické vztahy.

rozhledna Kohout

Posun k lepšímu nastal až v létě 2010. Z iniciativy obyvatel Valkeřic, členů KČT a především člena Rady Ústeckého kraje pro oblast regionálního rozvoje a cestovního ruchu, Radka Vonky, který působí také v dozorčí radě Státních lesů, došlo k jednání s vlastníkem rozhledny Lesy České republiky s.p. Tato společnost následně zafinancovala v rámci „Programu 2000" z fondu s.p. Lesy ČR celkovou opravu věže včetně vykácení části porostu v blízkosti rozhledny. Náklady na tuto akci činily zhruba 1,3 mil. Kč. Stavební práce provedla v období červenec-listopad 2010 firma Tevis s.r.o. z Ústí nad Labem - Trmic, kovovou nástavbu restaurovala společnost JKL Mont z Ústí nad Labem. Opětovné otevření veřejnosti proběhlo 16. dubna 2011. Opravenou rozhlednu převzala do užívání obec Valkeřice.

Jak se dostat na místo?

Autem se dostaneme nejblíže k rozhledně, když dojedeme do obce Valkeřice, kde zaparkujeme. Ostud půjdeme po bývalé modré TZT, dnes červené hipo značce, až narazíme na bývalou modrou odbočku, kde odbočíme vlevo na vrchol. Cesta je dlouhá asi 1,5 km. Nejbližší železniční stanice je Benešov nad Ploučnicí (žel. trať. č.081 Děčín - Rumburk). Od nádraží půjdeme po bývalé modré TZT dnes červené hipo značce směrem na Valkeřice, ale nad obcí odbočíme vpravo směrem na vrchol Kohoutu. Cesta je dlouhá asi 6 km.

Počasí

Úterý Oblačno 27/14 °C
Středa Zataženo 31/18 °C
Čtvrtek Polojasno 30/20 °C
Pátek Oblačno až zataženo s bouřkami 31/20 °C